W procesie tworzenia elementów reklamy wizualnej może być wykorzystywane potężne spektrum tworzyw sztucznych. Nie ma sensu jednak opisywać tu wszystkich możliwych – skupimy się więc na kilku najbardziej popularnych, których używamy najczęściej. Jednym z nich jest PVC (polichlorek winylu).
Jest to tworzywo termoplastyczne (obróbka i formowanie w temperaturze około 120 stopni Celsjusza), charakteryzujące się stosunkowo wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz elastycznością.
W agencji reklamy wykorzystywane są płyty PCW (zamiennie stosowana nazwa) spienionego oraz utwardzanego, rzadziej (ze względu na wysoką cenę) również twardego. Spieniony PVC jest materiałem lekkim i porowatym, w którym podstawowy surowiec został w procesie produkcji napowietrzony. Płyta jest dzięki temu znacznie lżejsza i tańsza, zachowując jednocześnie dobre właściwości mechaniczne. W płytach utwardzanych ich powierzchnia jest dodatkowo powlekana warstwą litego (niespienionego) PVC.

W ofercie producentów pojawiają się najczęściej płyty PCW o wymiarach 2,44 x 1,22 metra oraz 3 x 1,22 metra – przezroczyste, białe oraz w pewnej (ograniczonej do kilkunastu podstawowych barw) palecie kolorystycznej. Produkowane są one w grubościach:

  • od 1 do 10 mm (twarde białe oraz kolorowe)
  • od 0,8 do 10 mm (twarde przezroczyste)
  • od 1 do 19 mm (spienione białe i kolorowe)
  • od 3 do 30 mm (spienione białe z utwardzoną powierzchnią)

Tworzywo to jest odporne na większość paliw, smarów, kwasów, ługów oraz soli. Wykazuje też stosunkowo dużą odporność na warunki atmosferyczne (choć płyty kolorowe bez filtra UV potrafią w nasłonecznionych miejscach dosyć szybko stracić barwę). Ze względu na łatwość obróbki mechanicznej i termicznej najczęściej stosuje się go do:

  • wykonywania tablic, szyldów, oznaczeń, elementów identyfikacji wewnątrz pomieszczeń
  • budowy wizualizacji, elementów przestrzennych wewnętrznych
  • tworzenia całości form przestrzennych i liter niepodświetlanych (wewnątrz i na zewnątrz)
  • budowy niepodświetlanych fragmentów form przestrzennych oraz liter świecących (wewnątrz i na zewnątrz)

PVC (szczególnie spienionego) zdecydowanie nie polecamy jako podłoże do produkcji dużych tablic informacyjnych i szyldów na zewnątrz – wymagają one w takim przypadku stosowania dedykowanych stelaży i ruchomych łączeń ze względu na zmienność wymiarową spowodowaną wahaniami temperatur. Do tych zastosowań zdecydowanie bardziej nadają się inne materiały.

Poniżej przedstawiamy fragment wzornika płyt z PVC spienionego:

PVC spienione - wzornik kolorów