Jedną z metod uszlachetniania druku jest nałożenie na pracę wybiórczego lakieru UV (zwanego również „lakierem punktowym„). Miejsca pokryte takim lakierem są bardziej błyszczące niż pozostałe, co znacznie wpływa na urozmaicenie pracy i podniesienie jej walorów estetycznych.
Lakier wybiórczy nanoszony jest na zadrukowany uprzednio arkusz metodą sitodrukową lub offsetową. Aby uzyskać optymalny efekt nanosi się go najczęściej na prace z pokryciem matowym – na matowy lakier dyspersyjny lub matową folię.
Własnoręczne przygotowanie pracy pod naniesienie lakieru wybiórczego jest stosunkowo proste. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych wskazówek:

  • Projekt graficzny lakierowania powinien zostać wykonany w programie do grafiki wektorowej.
  • Po przygotowaniu właściwego projektu (np. wizytówki czy kalendarzyka) – należy dodatkowo utworzyć oddzielną warstwę (nazywając ją np. „lakier UV”), na której znajdą się WYŁĄCZNIE elementy przeznaczone do polakierowania.
  • Wszystkie obiekty umieszczone na warstwie lakieru powinny mieć wypełnienie 100% czerni oraz zostać spasowane do właściwych elementów projektu.
  • Najwłaściwsze jest wykonanie warstwy lakieru z obiektów wektorowych; jeśli musi być to mapa bitowa, powinna być umieszczona w projekcie jako czarno-biała z głębią jednobitową.
  • Projekt do lakierowania nie powinien zawierać zbyt małych elementów. Rozsądnym minimum jest stosowanie linii nie mniejszych niż 1 pkt. oraz tekstów o wielkości nie mniejszej niż 14 punktów.
  • Przed przekazaniem gotowego pliku dobrze jest ponownie sprawdzić spasowanie warstwy lakieru z warstwami projektu. Ograniczenia technologiczne mogą spowodować rozbieżność rzędu 0,5 mm przesunięcia na produkcie końcowym.
  • Gotowe pliki należy przekazać do naszego studia w postaci wygenerowanego pliku pdf z jednym użytkiem, w którym na jednej stronie znajduje się kompozyt CMYK, a na kolejnej – wyłącznie warstwa lakieru UV.  Pliki otwarte (ai, eps, cdr) przyjmujemy po uprzedniej konsultacji.
  • W pliku powinien znajdować się wyłącznie użytek ze spadami, nie należy w nim umieszczać linii cięcia, paserów, pasków kalibracyjnych itp.

Jeśli nie jesteście Państwo w stanie przygotować pracy samodzielnie – służymy pomocą. Kosztorys wykonywany jest wówczas indywidualnie dla danego zlecenia.